Fotószerkesztés vs. Retusálás- Sok fotós rosszul használja a kifejezést!

2025-03-13

Most megmutatom, mi a különbség a kettő között!

A fotózás nem ér véget az exponáló gomb lenyomásával — valójában ez csak a kezdet. Az igazi varázslat gyakran a szerkesztés és retusálás során történik. De mi is a különbség a kettő között? A retusálás nem a valóságot tükrözné? Melyik a jobb módszer a kettő közül? Ezekre a kérdésekre adok választ bejegyzésemben.

Kezdjük a legelején: Mit is jelent pontosan a nyers fotó kifejezés?

A nyers fotó (RAW formátum, gyártónként eltérően pl.: *.ARW, *.CR2 stb.) az, amit a fényképezőgép rögzít mindenféle utólagos feldolgozás nélkül. Ez a kép még nincs átdolgozva, gyakran fakóbb, kontrasztszegényebb, és nem feltétlenül azt a látványt nyújtja, amit a szemünkkel láttunk a fotózás pillanatában. Pont ez a lényege: a nyers fájl rengeteg információt és adatot tartalmaz, amivel sokkal jobban lehet dolgozni a szerkesztés során.

Nyers fotó vs Feldolgozott fotó

Több adat marad az árnyékokban, a csúcsfényekben, sokkal szélesebb körben alakítható a nyers fotó. Ezt mutatja is a fájl méretkülönbség egy JPG és egy RAW formátumú fotó között. (JPG: ~12Mb, RAW: ~24Mb) A nyers fotó olyan, mint egy nyers, üres vászon, az utómunkával pedig elkészül a műalkotás. Ezért is olyan fontos a szerkesztés és retusálás — ezen a ponton kel csak igazán életre a kép.

Fotószerkesztés — Az alapok megteremtése

A fotószerkesztés az a fázis, amikor a nyers képből egy fogyasztható, szép, élénk színekkel teli fotót készítünk. Ez a folyamat leginkább a következőkre terjed ki:

  • Fények és árnyékok általános beállítása: A kép világosságának, kontrasztjának finomhangolása a teljes kép terjedelmére vonatkozóan.

 

  • Színek korrigálása: A fehéregyensúly, a telítettség és a színtónusok beállítása, szintén a teljes fotón. Ehhez hozzátartozik még sokszor a külön színekre bontott szerkesztés és módosítás.

 

  • Vágás és igazítás: A kompozíció tökéletesítése, a ferde horizont helyreigazítása.

 

  • Alap élesítés és zajcsökkentés: A kép részletgazdagságának javítása és a nem kívánt szemcsézettség csökkentése – ez persze stílustól függ, nem általános gyakorlat.

Ez a folyamat jóval gyorsabb, és a célja, hogy a képek egységes stílust kapjanak, esztétikusak és igényesek legyenek. Az esküvői vagy eseményfotóknál például gyakran csak szerkesztést alkalmaznak, mert ilyen fotózások után jellemzően rengeteg képet kell feldolgozni – nem lenne reális az összeset (több száz db) egyesével retusálni.

SZ6

Egy szimpla szerkesztett fotó

Egy átlagos fotószerkesztéssel egy gyakorlott fotós általában percek alatt (3-5 perc, vagy kevesebb) képes végezni, de ez már rendkívül felgyorsult manapság a mesterséges intelligencia által nyújtott kisegítő lehetőségeknek köszönhetően. Ez persze egy másik bejegyzés témája, mi menjünk is inkább tovább…

Profi retusálás — Az apró részletek művészete

A retusálás egy sokkal időigényesebb és részletesebb munka, amely célja általánosan megfogalmazhatóan a tökéletességre való törekvés. A retusálás főként a következőket foglalja magában:

  • Bőrhibák eltávolítása: Pattanások, bőrpír, szem alatti területek, apróbb foltok finom korrigálása.

 

  • Bőr textúrájának megőrzése: A retusálás egyik lényegi eleme, hogy a bőr kisimítása során az természetes maradjon, ne váljon túl „műanyagszerűvé”.

 

  • Haj igazítása: Kilógó hajszálak eltüntetése (az igazán profik ezt hajszálanként végzik!), hajformázás, frizura finomhangolása.

 

  • Szemek és fogak kiemelése: A szemek csillogóbbá, a fogak fehérebbé tétele, a természetes hatást megőrizve.

 

  • Ruhák és háttér javítása: Gyűrődések, nem kívánt elemek eltávolítása.

A profi retusálás során minden apró részlet figyelmet kap, hogy a kép igazán „magazin-minőségű” legyen. Egy jól retusált fotó nem rugaszkodik el a valóságtól, csak a figyelem elterelésére és az esztétikai érzék felborítására alkalmas elemeket tűnteti el a fotóról.

Szonja1L

Ezt a fotót 30 percig retusáltam

Ezeken kívül rengeteg még ennél is apróbb, időigényes feladat van egy fotó retusálásával, ami ehhez a bejegyzéshez túl szakmai lenne… A teljesség igénye nélkül: Dodge & Burn technika, maszkolás stb. A retusáláshoz sokan használnak tabletet és ceruzát, digitalizáló tableteket, hiszen ezzel lényegesen könnyebbé teszik az egyébként is részletes és időigényes feladatot. Egy átlagos, nem túl extra retusálás egy gyakorlott fotós keze alatt nagyjából 20-25 percet vehet igénybe – itt már egyáltalán nem olyan könnyű a mesterséges intelligencia segítségét kérni, habár ehhez is egyre több lehetőség áll rendelkezésünkre.

Arról is érdemes szót ejteni, hogy a retusőrök külön szakmát képviselnek, a magazin fotókat, plakátfotókat nem fotósok szerkesztik, hanem retusőrök. A retusálás egy külön szakma is tehát, ennek csupán a felszínét kapargatja egy mezei fotós – köztük jómagam is. Retusálásról példa az alábbi weboldal.

A különbség és a probléma

Látható tehát, hogy a szerkesztés és retusálás között nem csupán szakmai tudás és gyakorlottságbeli különbség rejtőzik, hanem pusztán időigényben is merően eltér a két fotófeldolgozási forma egymástól.

A szomorú csak az, hogy rengeteg konkurens fotós kollega oldalán látom, hogy rosszul használják a kifejezéseket… Például 150 retusált fotót adnak át egy családi fotózás alkalmával. Számoljuk csak ki gyorsan: egy barátságos 15 perc/fotóval is számolva ez 2250 perc utómunkát jelentene, ami 37 és fél órát tesz ki! És ehhez a csomagajánlathoz kérnek 25-40-50.000 Ft-ot.

Számoljunk egy rettentő gyenge 1500 Ft-os órabérrel, a teljesség igénye nélkül: 56.250 Ft jön ki, csak az utómunkára. És még nem soroltam ide rengeteg más költséget is, amit a fotósok – ha jót akarnak maguknak, családjuknak és vállalkozásuknak – általában felszámolnak szolgáltatásaikhoz.

Portré fotózás Győr Luca 7

Szintén egy retusált fotó, bőrsimítással, haj igazítással, hajszál eltűntetéssel, stb. Hosszú folyamat volt.

Ezeket a gyors kis példákat csupán azért hoztam, hogy látható legyen: ezek a fotók valójában szerkesztett fotók, nem pedig retusáltak. Jobb esetben tehát a konkurens kollegák csak ott vétenek, hogy nem jól használják a kifejezést. Jobb esetben…

Persze engem ez is rendkívül zavar, ugyanis ez az én szememben lényegében a fogyasztók, ügyfelek megtévesztését is jelenti. Arról nem is beszélve, hogy ez a helytelen gyakorlat a fotósok társadalmi megbecsülését is rontja. De erről szintén kisregényeket tudnék írni, menjünk inkább tovább egy gyors kérdés/válasszal.

A retusálás nem is a valóságot tükrözi?

Mint fentebb említettem, egy jól retusált fotó nem rugaszkodik el a valóságtól, csak a figyelem elterelésére és az esztétikai érzék felborítására alkalmas elemeket tűnteti el a fotóról. Tehát nem mű, mesterkélt végeredményt kap a kedves ügyfél, hanem egy tökéletes, részletgazdag, és remélhetőleg teljesen hibamentes fotót.

Portré fotózás Győr Zsaszsa 2

Itt még csak barátkoztam a retussal, a profi smink és frizura igazítás megmentett a sok utómunkától.

Én a retusálás híve vagyok, a sima szerkesztés számomra túl felületes például egy portréfotózás során. (Igen, még a szabadtéri fotózások esetében is!) Nem is képvisel akkora értéket, hiszen képzeljük csak el: egy önmagunkról készített portrésorozat esetében reális, hogy mind a 30-40 fotót kinyomtatjuk, vagy legalább havonta/évente átlapozzuk a mappában a fotókat? Sokkal inkább el tudom képzelni, hogy 10 minőségi retusált fotót kinyomtat valaki, vagy rendszeresen megnézi azokat, a több tucat átlagos fotó példájával ellentétben. Tudom azonban, hogy mindkét feldolgozási típusnak megvan a maga helye a szakmában.

Akkor most mikor melyikre van szükség?

  • Fotószerkesztés: Több képből álló sorozatoknál alkalmazzák (pl. rendezvények, esküvők, termékfotók), ahol fontos a gyors átadás is, és a mennyiségre tekintettel nem kivitelezhető minden fotó retusálása. Ezért (is) választja sok profi esküvői fotós külön a kreatív fotózást, azokat igenis érdemes retusálni!

 

  • Profi retusálás: Portréfotóknál, üzleti portréknál, reklámfotóknál, lényegében minden olyan típusú fotózásnál, ahol minden részlet számít.

Egyik sem jobb tehát a másiknál, mindkét formának megvan a maga helye.

Miért jobb profi retusálást alkalmazó fotóst választani?

Ha igazán tökéletes, lenyűgöző fotókra vágysz — legyen szó egy portréról az önéletrajzodhoz, LinkedIn-profil fotóról vagy akár egy babafotózásról, a profi retusálás megadja azt az extra minőséget, amitől a képed igazán kiemelkedőek lesznek. Igaz, a babákon nem kell annyi hibát retusálni, mégis egy babafotónál is van különbség a szerkesztés és retusálás között.

Portré fotózás Győr 1

Hajszálak, apró bőrhibák, Dodge & Burn… már tudjátok. 🙂

Ne feledd: a jó fotó nemcsak a pillanat megörökítéséről szól, hanem arról is, hogy az adott pillanatot a lehető legszebb formájában őrizd meg.

Ha szeretnél magadról, gyermekedről vagy családodról profin retusált képeket, amik örök emlékként szolgálnak majd, nézz körül szolgáltatásaim között! 😊

Hírlevél – Csak előnyökkel jár!

Tudom, hogy sokan tartanak attól, hogy egy hírlevélre való feliratkozás után naponta elárasztják őket felesleges reklámüzenetekkel. Nálam erről szó sincs! A hírlevél kizárólag hasznos, releváns információkat tartalmaz, és csak olyan ajánlatokat küldök, amelyek valódi, hasznos értéket nyújtanak számodra.

Feliratkozásoddal a következő előnyökben részesülhetsz:

  • Folyamatos kuponakciók – mindig a legjobb ajánlatokat kaphatod

 

  • Személyre szabott ajánlatok – olyan lehetőségeket mutatok, amelyek igazán neked szólnak

 

  • Minden hónapban elsőként értesülsz az akciókról – nem maradsz le semmiről

 

  • Extra kedvezmények és lehetőségek – csak a hírlevél-feliratkozóknak

 

  • Érdekes információk és segédletek – fotózással, történetekkel, különleges témákkal kapcsolatos levelek

Ne aggódj, nem küldök naponta e-maileket, és bármikor leiratkozhatsz egyetlen kattintással. Csatlakozz a csoporthoz, és élvezd az exkluzív előnyöket!

Feliratkozás

Időpontfoglalás

VEGYÉTEK FEL VELEM A KAPCSOLATOT!

Amennyiben időpontot foglalnátok, vagy kérdésetek van, hívjatok fel, írjatok az alábbi űrlapon, vagy e-mail-en keresztül!

(info@szepesvaricsaba.hu)(+36 30/ 733 4757)